Pri postupnej rekonštrukcii v nízkoenergetickom štandarde bývajte neustále. Rekonštrukciou sa ušetrí 30 až 50 % financií oproti novej výstavbe. Je to zároveň jasná odpoveď na otázku, či sa oplatí alebo neoplatí rekonštrukcia staršej nehnuteľnosti.
K rekonštrukcii by sa mal vždy vyjadriť odborník, napríklad stavebná firma – nesprávna rekonštrukcia je pre budovu horšia ako ponechanie budovy v pôvodnom stave. Majitelia často zbytočne minú peniaze neefektívne.
Zateplite celý dom
Na zateplenie zvoľte správny materiál s dostatočnou hrúbkou a mali by ste zabrániť kondenzácii pary v nosnej konštrukcii. Murovanú stavbu zateplite minimálne 15 až 35 cm vrstvou bežného tepelnoizolačného materiálu. Pri izolácii zabráňte tepelným mostom.
Pri snahe o nízkoenergetický štandard treba zatepliť aj základy. Samozrejmosťou je kvalitná hydroizolácia na zabránenie vlhkosti. Pri nepodpivničených objektoch nesmieme zabudnúť ani na podlahy a takisto ich zaizolovať asi 15 až 20 cm hrubou izoláciou.
Pivnice odizolujte
Nevykurovanú pivnicu treba izolovať na spodnej strane stropu 10 až 15 cm hrubou vrstvou izolácie a predĺžiť ju aj popri stenách v dĺžke aspoň pol metra pre odstránenie tepelných mostov. Zatepliť treba nielen steny a podlahy, ale aj strechy, lebo tepelné straty cez strechu, najmä pri prízemných objektoch, sú značné. Na dostatočné zateplenie strechy by malo stačiť asi 20 cm.
Ako tepelná izolácia sa môže použiť aj fúkaná celulóza, PUR panely alebo minerálna vlna v drevenom rošte z nosných prvkov na báze dreva. Drevo musí dýchať, čiže voda, ktorá sa k nemu dostane, musí mať možnosť sa odpariť. Vytvorte kvalitnú parozábranu zo strany interiéru. Ak sa v podkroví nebývate zateplite iba strop zhora fúkanou celulózou. Účinok v dolných miestnostiach pocítite ihneď.
Náš TIP: Ak by ste pri prerábke potrebovali náhradný zdroj energie, ktorý by vám dobre poslúžil, zabezpečte si elektrocentrálu a prerábajte bez obmedzení.