Už ste niekedy premýšľali nad tým, prečo žijú ľudia v horách a v blízkosti prírody dlhšie? Prečo sa v tomto prirodzenom prostredí cítime lepšie? Prečo nám zdvihne náladu pobyt v prírode, lese alebo pri vodopáde? Možno vás to prekvapí, ale môžu za to záporné ióny.
Ak ich máte vo svojom okolí minimum, stres a negatívne pocity sa dostavia veľmi rýchlo. Naša vitalita je priamo závislá od zloženia atmosféry. Preto nám vdychovaný vzduch a atmosféra, v ktorej sa najčastejšie nachádzame, môže náš život predĺžiť alebo výrazne skrátiť. Dá sa ale táto nie príliš lichotivá situácia riešiť? A môžeme si nejako pomôcť? Odpoveď nájdete v našom článku!
Čo je to ión?
Vzduch je naplnený malými atómami. Tie sú neustále v konštantnom pohybe a majú elektrický náboj (elektróny), ktorý si medzi sebou vymieňajú. Tento jav je vám možno známy aj ako statická elektrina, s ktorou sa stretnete pri obliekaní, česaní alebo dotykoch s konkrétnymi (syntetickými) materiálmi.
Po strate alebo prijatí elektrónu sa neutrálny atóm mení na ión, časticu s nerovnakým počtom protónov a elektrónov. Ak sa v ňom nachádza viac elektrónov, ión má záporný náboj a nazýva sa záporným iónom, aniónom alebo aeroiónom.
Ak v ňom naopak existuje menej elektrónov, ión má kladný náboj a nazýva sa pozitívnym iónom alebo katiónom. Niečo málo z fyziky, kde podstatné pre vás je, že práve naše prostredie a naše telo tvoria a ovplyvňujú oba typy iónov. Počet tých, ktoré nám blížia (katióny) a spôsobujú nepríjemné pocity môžeme eliminovať bývaním v peknom drevodome, no krajnú situáciu dokáže zachrániť aj sprcha či izbový kvet.
Prečo sú práve pozitívne ióny tie zlé?
Prebytok katiónov vo vzduchu spôsobuje „otravu“ tela a prejavuje sa:
- zvýšenou produkciou serotonínu – hormónu šťastia, ktorý, aj keď ho často veľmi potrebujeme, jeho nadprodukcia je nebezpečná a narúša normálnu prácu celého tela.
- únavou, napätím, úzkosťou, nervozitou a depresiou;
- častými prechladnutiami a i.
Ako sa dá katiónom vo vzduchu vyhnúť?
V prírode sú pozitívne – pre organizmus škodlivé ióny zvyčajne tvorené silným vetrom, prachom, vlhkosťou a znečistením. Ich úroveň sa výrazne zvyšuje navečer a počas búrky.
Naše moderné mestá, domy, kancelárie a pracoviská sú plné katiónových generátorov:
- továrne, závody, dielne, akákoľvek výroba;
- elektromagnetické žiarenie z elektrických spotrebičov – počítače, internetové routery, tlačiarne, televízory, chladničky, mikrovlnné rúry, sušiče vlasov, telefóny, klimatizačné zariadenia atď.;
- žiarivky, stavebné a dokončovacie materiály, pseudo drevo a akýkoľvek umelý materiál;
- emisie z automobilov;
- cigaretový dym.
Ak sa to všetko v jednom veľkom meste a u vás doma nahromadí, vaše bývanie a kancelárie sa stávajú väzeniami s pozitívnym iónovým potenciálom.
Zachráni vás drevostavba, sprcha, vodopád alebo pobyt v prírode
Riešení je naozaj niekoľko. V prvom rade by sme vám odporúčali osloviť firmu Wittner-Haus, ktorá vám zhotoví drevostavbu už v priebehu 150 dní. Nakoľko je celá z kvalitného dreva, materiálu, ktorý podporuje koncentráciu záporných – prospešných iónov, vplyv pozitívnych iónov bude pravidelne eliminovaný. Drevo ako jeden z mála materiálov obsahuje, hneď po vodopáde, najviac záporných iónov, ktoré vo svojom dome nevyhnutne potrebujeme.
Vzduchové vitamíny
Záporné ióny zlepšujú pohodu, náladu, libido a vašu energiu. Voľné radikály v tele sú neutralizované, máte normálny tlak, metabolizmus, optimálnu rovnováhu hormónov, lepšie spíte, ste menej chorý a pomalšie starnete.
Aj v byte sa dá koncentrácia katiónov znížiť. Skúste sprchu! Je dobrým zdrojom negatívnych iónov, čo je dôvod, prečo sa po rannej alebo večernej vodnej procedúre cítite veselšie.
Skúste ísť do prírody, prípadne si kúpte ionizátor, ktorý dnes nájdete v moderných osviežovačoch vzduchu. Vyskúšajte izbový kvet alebo znížte faktory, ktoré tvorbu škodlivých iónov podporujú! Uvidíte, že výsledok sa dostaví.
Text:PR