Niekedy sa medzi týmito dvomi riešeniami rozhodujeme na základe dostupného priestoru. V iných prípadoch je priestoru dosť, no nevieme sa rozhodnúť. Táto téma sa rieši hlavne pri stavbe domu alebo prerábke väčšieho bytu. Aj vy máte takúto dilemu? V tomto článku môžete nájsť ideálne riešenie. Zhodnotíme za vás všetky výhody a nevýhody sprchy a vane, vy sa môžete podľa toho rozhodnúť, ktoré riešenie bude najlepšie.

Výhody a nevýhody sprchového kúta
Podľa mnohých je sprchový kút oveľa praktickejšie riešenie, než vaňa. V prvom rade, týmto spôsobom ušetríte oveľa viac vody. Hlavne ak si dáme len rýchlu, pár minútovú sprchu. Je to tiež hygienickejšie riešenie, pretože neležíme v špine, ktorú zo seba chceme zmyť. Sprcha je skvelým riešením hlave pre ľudí, ktorí nemajú čas na hodinové kúpele.
Je ideálna aj pre imobilných ľudí, pretože sa tam ľahšie dostanú. Toto riešenie je priestorovo šetrnejšie a viac miesta zostane na úložné priestory. Je tu ale aj pár nevýhod. Sprchový kút nie je najlepším riešením pre rodiny s malými deťmi. Dvere na sprche (hlavne tie sklenené) vyžadujú neustále čistenie a údržbu. Časom sa môže prejaviť aj nedostatočné tesnenie a zaplavená môže byť celá kúpeľňa.
Výhody a nevýhody vane
Relax, pohoda a čas pre seba – aj tak by sa dal definovať pobyt vo vani. Podľa odborníkov je kúpeľ oveľa lepším riešením pre pokožku. Do kúpeľa môžete pridať rôzne peny, soli aj bomby. To súvisí aj s aromaterapiou, ktorá pomáha na uvoľnenie stresu a odreagovanie mysle. Vaňu určite odporúčame k rodinám s deťmi aj mladým ľuďom. Výhodou je, že sa nemusíte len kúpať, ale vo vani sa dá aj rýchlo osprchovať. Viete ju využiť aj prakticky – na umývanie množstva vecí či pranie.
V prípade sprchy vo vani treba rátať so zamočenou kúpeľňou. Tam nie sú žiadne dvere, ktoré by jej zabraňovali preniknúť ďalej. Nevýhodou je aj nadmerná spotreba vody, hlavne ak sa radi kúpete viackrát do týždňa. Niekedy to je až trojnásobne viac, než je spotreba vody v sprche. Mnohí nemajú radi vaňu kvôli nehygienickosti aj zaberaniu množstva miesta. Vaňa sa neoplatí ani v prípade starších alebo telesne znevýhodnených ľudí.